Jen vůči dolaru oslabil nad hranici 160 jenů a přiblížil se tak k úrovním, které dříve v dubnu vyvolaly prudký obrat, kdy úřady intervenovaly na podporu měny.
Pád měny vede ke zvýšeným spekulacím, že by úřady mohly opět zakročit. Japonská měna zaznamenala pokles o 0,2 procenta na 160,06 jenu za dolar, čímž své letošní ztráty posunula na přibližně 12 procent. Jedná se o nejnižší úroveň od roku 1986. To zvýšilo ceny dovozu, poškodilo japonské spotřebitele a vyvolalo rostoucí znepokojení mezi podniky.
Vůči euru klesl jen ve středu na nejslabší hodnotu v historii.
OOPS! #Japan's Yen weakens beyond 160 per Dollar, the weakest level since 1986. Buy #bitcoin before you keep losing your purchasing power… pic.twitter.com/GKX2izU78K
— ₿itkurd (@bitkurds) June 26, 2024
Úředníci pečlivě sledují devizové trhy
Značný rozdíl mezi úrokovými sazbami v Japonsku a USA nadále vyvíjel tlak na měnu, a to navzdory snahám o zastavení jejího poklesu. V Japonsku se náklady na půjčky pohybují blízko nuly. „Ministerstvo financí v poslední době naznačilo zvýšené obavy, nikoli však okamžitou intervenci,“ uvedl Erik Nelson, makro stratég společnosti Wells Fargo v Londýně.
Nelson dále dodal, že k tomu, aby ministerstvo financí přijalo opatření, by bylo pravděpodobně nutné jasné prolomení hranice 160 a zrychlení s většími denními pohyby. Naznačil, že japonské úřady by mohly před vstupem na trh počkat, až se kurz jenu posune na 165 nebo výše.
Masato Kanda, náměstek japonského ministra financí a šéf měnové sekce, ve středu uvedl, že úředníci sledují devizové trhy s vysokou mírou naléhavosti a v případě potřeby přijmou odpovídající opatření. Poslední pohyby měny označil za „rychlé“ a „jednostranné“, ale zdržel se komentáře, zda jsou pohyby měny nadměrné. Jen po jeho poznámkách rozšířil ztráty.
Tato situace uvedla obchodníky do stavu vysoké pohotovosti před možnými dalšími měnovými intervencemi, protože dopad dubnového úsilí ve výši 62 miliard USD na trh se ukázal jako krátkodobý.