Více
  14.3 C
  Czech
  Sobota, 1 října, 2022

  Rusko otevře svůj trh s dluhopisy „přátelským“ zahraničním investorům

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Největší ruská burza se od pondělí opět částečně otevře pro zahraniční investory ze zemí, které „nejsou nepřátelské“. To znamená vyloučení největších ruských investorů, jako jsou státy Evropské unie (EU), Kanada, Austrálie a Japonsko. Investoři, kteří budou moci obchodovat s ruskými dluhopisy, jsou pravděpodobně Čína a Turecko. Informovala o tom stanice BBC a deník The New York Times.

  Rusko se rozhodlo v pondělí částečně otevřít největší ruskou burzu Moscow Exchange. Zahraniční investoři z přátelských zemí budou moci obchodovat s ruskými dluhopisy, píše server BBC News.

  Mezi investory, kteří smějí obchodovat s dluhopisy vypsanými ruskou vládou či tamními korporacemi, jsou nejspíše státy Čína a Turecko, které na Rusko neuvalily po vypuknutí války na Ukrajině žádné sankce.

  Velké množství významných ruských investorů, jako jsou členské státy EU, Kanada, Austrálie a Japonsko, nemají k Moscow Exchange stále přístup. Jedná se o národy Kremlem považované za „“nepřátelské“ kvůli uvaleným ekonomickým sankcím, napsal The New York Times.

  Moskevská burza v prohlášení uvedla, že opět svůj trh s dluhopisy otevře nerezidentním klientům ze zemí, které nejsou nepřátelské a nerezidentům, jejichž konečnými příjemci jsou ruské právnické či fyzické osoby.

  Podle Moscow Exchange již začaly banky, makléři a investiční společnosti s registracemi svých zahraničních klientů na burze.

  Ekonomická rána pro Rusko

  Rusko uzavřelo burzu koncem února po útoku na Ukrajinu jako opatření proti odlivu peněz ze země.

  Útok ruských invazních vojsk na Ukrajinu vedl k ekonomické odvetě v podobě západních sankcí, které pro Rusko znamenaly velkou ekonomickou ránu. Kvůli nim poprvé nedokázalo splatit svůj zahraniční dluh a z toho důvodu se poprvé od roku 1998 ocitlo v platební neschopnosti.

  Rusko mělo zaplatit 100 milionů dolarů, které mělo k dispozici. Sankce však znemožnily odeslat obnos mezinárodním věřitelům. Mluvčí Kremlu Dmitry Peskov řekl, že ruské peníze banka zablokovala „nezákonně“.

  Podle vědců z americké Univerzity Yale je situace v Rusku horší, než Kreml světu předkládá. Stažení nadnárodních firem z ruského trhu vedlo k propadu hrubého domácího produktu (HDP) o 40 procent.

  Odchod těchto společností navrátil ruskou ekonomiku o tři dekády zpět do minulosti. Západní sankce navíc ochromily ruský export a import. To zmrzačilo domácí výrobu v zemi, která je na dovozu závislá.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS

  Reklama