Ropný gigant Shell zdvojnásobil ve třetím čtvrtletí v meziročním srovnání zisky na 9,5 miliardy dolarů. Jedná se o druhý nejvyšší čtvrtletní zisk, přestože ceny ropy oproti maximům během začátku války na Ukrajinu postupně klesly. Ozývají se hlasy po ještě vyšší neočekávané dani pro energetické společnosti, uvádějí BBC a The Guardian.
Shell vykázal podle britské televize BBC ve třetím čtvrtletí dvojnásobný zisk, dosáhl 9,5 miliardy dolarů. Ve stejném období v minulém roce přitom ropný gigant dosáhl 4,2 miliardy dolarů.
Energetičtí giganti vykázali rekordní zisky po začátku války na Ukrajině díky prudce rostoucím cenám energií a fosilních paliv. Od dubna do června utržil Shell rekordní zisk ve výši 11,5 miliardy dolarů.
#ToryIncompetence
— Bec ⚽️ 🇪🇺🇺🇦 (@BecsLFC) October 27, 2022
BBC News – Shell pays no UK windfall tax despite profits jumphttps://t.co/oeUNTkMTqc
Od svých maxim na začátku roku však ceny ropy a zemního plynu postupně klesly. Přesto Shell vykázal svůj historicky druhý největší tržní růst, který překonal očekávání analytiků a probudil hlasy o dalším navýšení neočekávané daně pro energetické giganty.
Na této dani se shodly členské státy Evropské unie. Ve Spojeném království například musejí energetické firmy platit daň ve výši 25 procent ze svých tržeb. Dočasná daň odhadem přinese vládní kase 5 miliard liber, které poslouží rodinám a domácnostem.
Nevyužitý zlatý důl
Stínový tajemník labouristické strany pro změnu klimatu Ed Miliband řekl, že pozorované zisky Shell jsou jen dalším důkazem potřeby vyšší neočekávané daně pro energetické giganty ve Spojeném království, aby se zajistilo, že zaplatí spravedlivý podíl.
Shell také ve čtvrtek ohlásil zvýšení disidenty ve čtvrtém čtvrtletí o 15 procent. Prodlouží také program zpětného nákupu vlastních akcií, přičemž v příštích třech měsících hodlá nakoupit akcie ve výši 4 miliard dolarů, napsal deník The Guardian.
Aktivista v oblasti fosilních paliv z organizace Global Witness Jonathan Gant prohlásil, že energetické společnosti sedí na nevyužitém zlatém dole.
Domnívá se, že je na čase přestat trestat lidi za systém, jehož nevytvořili a pustit energetickým gigantům žilou. Spojené království totiž peníze z jejich obrovských zisků potřebuje.
„Vládě došly výmluvy. Musí zavést vyšší neočekávanou daň pro ropné a plynárenské společnosti,“ prohlásila generální sekretářka odborového svazu TUC Frances O’Grady. „Firmy jako Shell zacházejí s rodinami jako s bankomaty,“ dodala.