25.8 C
Czech
Pátek 29. září 2023

Nová kanadská pravidla pro čistou elektřinu by umožnila určité využití fosilních paliv

Kanada ve čtvrtek zveřejnila dlouho očekávaný návrh předpisů o čisté elektřině, jejichž cílem je vytvořit energetickou síť s nulovými emisemi do roku 2035. Uvedla, že bude povoleno určité pokračující používání fosilních paliv.

Německo schválilo balíček energeticky úsporných opatření

Německá vláda schválila na zimu soubor opatření, která mají šetřit energiemi. Nařízení omezí vytápění a osvětlení ve veřejných budovách. Německo se snaží vymanit ze závislosti na ruském plynu. Koncem srpna přeruší Gazprom dodávky plynu do země. Napsal o tom server BBC News s agenturou Reuters.

Vláda v Německu schválila balíček opatření, která mají za cíl snížit spotřebu zemního plynu během topné sezóny o 2 procenta. Nařízení mohou podle německého ministra hospodářství Roberta Habecka ve dvou letech ušetřit zhruba 10,8 miliardy Eur pro domácnosti, firmy a veřejný sektor, informuje stanice BBC.

Od září budou veřejné budovy, kromě sociálních ústavů jako jsou nemocnice, vytápěny maximálně na 19 stupňů. Topení u vchodů do budov a na chodbách by mohlo být podle BBC vypnuto úplně.

Veřejné budovy a památky nebudou osvětleny. Podniky dostanou zákaz provozovat své služby v nočních hodinách.

Německá vláda nejspíše zakáže lidem vytápět své bazény. Cestující rovněž mají očekávat problémy na železnicích. Ministerstvo dopravy uvedlo, že na německých tratích není dost prostoru. Případná nutná přeprava paliva by měla před osobními vlaky přednost.

Německo se snaží zbavit závislosti na ruském plynu. Před válkou na Ukrajině odebíralo z Ruska 55 procent této suroviny. Následně snížilo kapacity dovozu na 35 procent, přičemž slíbilo, že se od ruského plynu odstřihne kompletně.

Pro Moskvu však zůstává Německo důležitým trhem. Berlín zaplatil za ruskou ropu a zemní plyn v prvních dvou měsících války téměř 9 miliard eur.

Energetická skromnost

Ruský plynárenský gigant Gazprom snížil dodávky plynu do Německa na 20 procent. Jako důvod uvedl technické problémy plynovodu Nord Stream 1, což Berlín považuje za politicky motivovaný krok, píše agentura Reuters. Koncem měsíce navíc přeruší dodávky zemního plynu do Německa kompletně, a to na tři dny. Jako důvod opět uvádí technické problémy.

Německo chystá zavést propagační kampaně, s nimiž chce motivovat lidi k energetické skromnosti a poradit jim, jak snížit vlastní spotřebu.

Kvůli obavám z nedostatku plynu současně Německo zřizuje dvojici terminálů pro uskladňování zkapalnělého plynu při pobřeží Severního moře.

Evropské vlády se zavázaly letošní topnou sezónu snížit spotřebu plynu o 15 procent. Opatření je dobrovolné, pokud se ovšem energetická situace zhorší, pro všechny členské státy Evropské unie se stane povinným.

Vytápění ve snaze šetřit energiemi omezilo také Španělsko, a sice ve veřejných a velkých komerčních budovách.

Švýcarsko také naznačilo ochotu připojit se k plánu EU. Současně úřady nabádají domácnosti k zásobení se svíčkami pro případné výpadky elektřiny.

Sledujte nás na sítích

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.

NEJNOVĚJŠÍ

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.