Firma Berkshire Hathaway byla kdysi jen malou textilkou, ale Warren Buffett z ní dokázal vybudovat kolos s tržní hodnotou přes 300 miliard dolarů, který drží podíly v řadě významných firem. Recept na úspěch má zdánlivě jednoduchý, investovat do podhodnocených firem s dobrým vedením.
Předseda představenstva a generální ředitel společnosti Berkshire Hathaway při příležitosti oslav svých 90. narozenin oznámil, že jeho společnost získala o něco více než 5% podíl v každé z pěti předních japonských obchodních společností. Jde o společnosti Itochu Corp., Marubeni Corp., Mitsubishi Corp., Mitsui & Co. a Sumitomo Corp. Na základě pátečních cen by 5% podíl v každé z nich činil zhruba 6,25 miliard dolarů.
Japonské obchodní společnosti dovážejí energie, kovy, potraviny a textil. Poskytují také služby výrobcům. Obchodní společnosti přispěly jak k růstu japonské ekonomiky, tak ke globalizaci tamního podnikání. Po rozšíření „své stopy“ v zahraničí se však staly zranitelnějšími vůči globálním problémům, jako je finanční krize před deseti lety. Rovněž se musí vyrovnat i s rostoucí konkurencí ze strany rizikového kapitálu a fondů soukromého kapitálu.
Pro Buffetta tento krok není žádnou rychlou obchodní hrou. Berkshire tvrdí, že má v úmyslu držet investice dlouhodobě a že může zvýšit svůj podíl v kterékoli z těchto společností až na maximum 9,9%, v závislosti na ceně. Berkshire se také zavázala, že neuskuteční žádné nákupy přesahující 9,9% podíl v kterékoli ze společností, pokud k tomu nedostane souhlas správních rad.
Při popisu svých záměrů investovat do obchodních společností Berkshire poukázal na svou historii dlouhodobých pasivních podílů ve společnostech jako Coca-Cola Co., American Express Co., nebo Moody ‚Corp.. Každá z nich trvá již několik desetiletí.
„Jsem velmi rád, že se společnost Berkshire Hathaway účastní budoucnosti Japonska,“ uvedl Buffett. „Doufám, že v budoucnu budou existovat příležitosti vzájemného prospěchu,“ dodal.
Podle agentury Reuters je Buffett zřejmě nejobdivovanějším investorem světa, jeho názory hýbou finančními trhy. Nerad příliš riskuje a nedělá si dluhy, ale ani jemu se nevyhnula recese. Pravidelně je umisťován na špici seznamů nejbohatších lidí. Podle magazínu Forbes je čtvrtým nejbohatším člověkem planety s odhadovaným majetkem 78,4 miliardy dolarů.