15.2 C
Czech
Úterý 26. září 2023

Ryanair předpovídá silné léto po téměř rekordním ročním zisku

Ryanair dosáhl v roce do 31. března téměř rekordního celoročního zisku. Je opatrně optimistický, že robustní letní poptávka zajistí v příštích 12 měsících další mírný růst i přes zvýšené náklady na palivo.

Ekologické létání se prodraží, klesne poptávka po letenkách

Přechod na udržitelné letecké palivo prodraží kvůli vysokým nákladům na jeho výrobu letenky, což sníží poptávku po létání, uvedla skupina pro udržitelnost zastupující britský letecký průmysl. Spojené království chce dosáhnout nulových emisí v leteckém průmyslu do roku 2050.

Aerolinky Flybe už podruhé zkrachovaly, pomoc personálu nabízejí Ryanair a EasyJet

Britské aerolinky Flybe již podruhé zkrachovaly. Pomoc jejich bývalým zaměstnancům nabídli dva letečtí giganti Ryanair a EasyJet. Lákají na pozice palubního personálu, pilotů, inženýrů, pozemního a kancelářského personálu. Aerolinkám se po pandemii daří, do leteckého průmysl se vrací optimismus. Informují o tom BBC News a Financial Times.

Britské regionální aerolinky Flybe poprvé zkrachovaly v roce 2020, když pandemie utlumila letecký průmysl. Společnost byla vzkříšena v roce 2022 díky firmě Thyme Opco napojené na americký hedgeový fond Cyrus Capital.

V sobotu společnost Flybe zkolabovala podruhé, uvedla televize BBC. O práci tak přišlo 277 lidí, kteří nevěděli, co si počít. Britská asociace pilotů leteckých společností (Balpa) uvedla, že již v sobotu brzy ráno obdržela telefonáty od znepokojených zaměstnanců Flybe.

Předseda odborů Martin Chalk však všechny uklidnil se slovy, „že tam venku pracovní místa jsou“. Následovalo oficiální vyjádření leteckého giganta Ryanair, který povzbudil bývalý personál Flybe k ucházení se o jeho volná pracovní místa.

„Ryanair má pozice pro vás všechny ve všech oblastech našeho podnikání, včetně letové posádky, palubního personálu, inženýrů, pozemního a kancelářského personálu,“ uvedla v prohlášení společnost.

Zareagoval také další letecký obr EasyJet. Ten uvedl, že v současnosti nehledá piloty, nabídl však 250 volných pracovních pozic v podobě palubního personálu na dvou letištích v Gatwick a Luton.

EasyJet také láká na rychlé uvedení do pracovního provozu. Úspěšný palubní personál by mohl začít pracovat po 10 dnech, uchazeči o pozici v centrále po 14 dnech.

Optimismus v letectví  

„Očekávám, že letecké společnosti nedokončily všechny své nábory na léto,“ domnívá se analytik aerolinek John Strickland a dodal, že většina zaměstnanců Flybe na suchu nezůstane.

„Dobrou zprávou je, že protože byl Flybe tak malý, prakticky všechny jeho trasy budou letos v létě určitě nahrazeny,“ doplnil ředitel správní rady letiště Airport Newquay Tim Jeans s tím, že krach aerolinek nemá ani zdaleka takový dopad jako během pandemie.

Strickland na něj navázal a řekl, že před pandemií měla společnost Flybe asi 70 letadel. „A my jsme se právě dostali v celém odvětví do šoku, jehož covid způsobil,“ řekl Strickland. „Oproti tomu obnovený Flybe měl asi jen pět letadel,“ dodal.

Letecké společnosti jsou nyní poměrně optimistické a po pandemii nabírají pracovní síly, aby se již neopakoval pandemický chaos na letištích kvůli chybějícímu personálu. Kromě toho se aerolinkám daří i co se tržeb týče, čerstvé pracovní síly si tak mohou dovolit.

Šéf Ryanar Micheal O’Leary serveru Financial Times řekl, že u leteckých společností nepozoruje žádné známky ekonomického zpomalení. Šéf EasyJet Johan Lundgren zase oznámil návrat k ziskovosti svých aerolinek.

Strickland se domnívá, že aerolinky Flybe neustály tvrdou konkurenci a zdražující pohonné hmoty. Kvůli tomu jednoduše nedokázaly využít návratu poptávky po pandemii. Kromě toho podle něj firmě chyběla jasná a obhajitelná obchodní strategie.

Sledujte nás na sítích

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.

NEJNOVĚJŠÍ

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.