18.6 C
Czech
Úterý 18. června 2024

Kontroverze kolem zákazu spalovacích motorů po roce 2035 rozděluje Evropu a zvyšuje tlak na politiky

O budoucnosti automobilového průmyslu se vedou zvýšené debaty v souvislosti se schváleným zákazem prodeje nových aut se spalovacím motorem po roce 2035. Toto opatření vyvolává silné emoce a rozděluje veřejnost i politickou scénu napříč evropskými státy, včetně Německa.

Elon Musk prodal akcie Tesly v hodnotě 4 miliard dolarů

Šéf Tesly Elon Musk prodal akcie výrobce elektromobilů v hodnotě 4 miliard dolarů, a to pár dnů poté, co za 44 miliard dolarů odkoupil Twitter. Přesně toho se investoři báli. Proto také počátkem tohoto týdne akcie Tesly prudce poklesly. Investoři se také obávají toho, že podnikatel nezvládne řídit celkem pět firem, aniž by některou z nich neohrozil. Jedná se o první prodej akcií elektromobilky poté, co nejbohatší člověk světa v návaznosti na anketu na Twitteru prodal akcie Tesly v hodnotě 16,4 miliardy dolarů. Informovala o tom stanice BBC a deník The Guardian. 

Regulační podání Komise pro kontrolu cenných papírů Spojených států ukázalo, že v úterý a ve středu miliardář Elon Musk prodal akcie elektromobilky Tesla v hodnotě 4 miliard dolarů, píše stanice BBC News na svém webu. 

Učinil tak pár dnů poté, co za 44 miliard dolarů odkoupil populární sociální síť Twitter. Představitelé Twitteru s prodejem společnosti souhlasili v pondělí. 

Díky tomu počátkem týdne akcie Tesly prudce klesly o 12 procent kvůli obavám investorů z prodeje části Muskova podílu Tesly za účelem investování do této transakce. 

Rovněž panují obavy z nedostatečné schopnosti Muska řídit celkem pět firem, tedy Teslu, SpaceX, Neuralink, The Boring Company a Twitter. 

Stalo se tedy přesně to, čeho se investoři obávali. Musk ale na Twitteru napsal, že už další akcie elektromobilky prodávat nehodlá. 

Finanční injekce Tesly do Twitteru 

Jedná se o první prodej akcií Tesly od loňského listopadu a prosince. V těchto měsících prodal akcie Tesly v hodnotě 16,4 miliardy dolarů. Učinil tak poté, co se svých sledujících na Twitteru zeptal, zda by měl prodat 10 procent svých akcií. 

Další pokles akcií Tesly byl patrný začátkem měsíce. Po oznámení, že se Musk s podílem 9,2  stal největším akcionářem Twitteru, se akcie elektromobilky propadly asi o 20 procent. 

Poté, co správní rada Twitteru odsouhlasila Muskovo odkoupení Twitteru, klesla tržní hodnota Tesly o 125 miliard dolarů. 

Deník The Guardian píše, že Musk využívá cenné držby Tesly k částečnému financování převzetí sociální sítě. Právě díky nim se stal nejbohatším člověkem světa,

Transakci nyní ještě musejí schválit regulátoři a akcionáři. Musk na to vyčlení 21 miliard dolarů. Od investiční banky a dalších věřitelů získá 25 miliard dolarů. Transakce bude dokončena do konce roku. Následně bude Twitter stažen z burzy.

Sledujte nás na sítích

Odměny zakladatele Tesly překonají rekordy v historii amerických firem

Zakladatel společnosti Tesla a miliardář Elon Musk obdrží bezprecedentně největší kompenzační balíček v historii amerických firem. Tato informace byla odhalena v nedávném podání pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy.

NEJNOVĚJŠÍ

Odměny zakladatele Tesly překonají rekordy v historii amerických firem

Zakladatel společnosti Tesla a miliardář Elon Musk obdrží bezprecedentně největší kompenzační balíček v historii amerických firem. Tato informace byla odhalena v nedávném podání pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy.