Evropská unie ve středu dosáhla dohody o zákonu, který od roku 2030 stanoví limity emisí metanu na dovoz ropy a zemního plynu do Evropy. Vyvíjí tak tlak na mezinárodní dodavatele, aby zamezili únikům skleníkového plynu. Informovala o tom agentura Reuters či server Politico.
Zákon donutí provozovatele infrastruktury pro fosilní paliva měřit a hlásit emise metanu a pravidelně kontrolovat, zda na jejich provozovnách neuniká tento silný skleníkový plyn, uvádí server Politico.
Legislativa se také zabývá dovozem, který tvoří asi 80 procent spotřeby ropy a zemního plynu v EU – vyžaduje, aby společnosti dovážející ropu a plyn do bloku prokázaly, že jejich dodavatelský řetězec má normy pro monitorování emisí ekvivalentní normám EU od roku 2027.
RAPID cuts in methane emissions this decade are CRUCIAL if the world is to avoid worst of severe rapid global warming
— Climate Watcher 🔥 (@pmagn) November 15, 2023
EU law to hit fossil fuel imports with cap on methane emissions#bcpoli #lngcanada #lng https://t.co/NIX7MnaUzl
Metan je po oxidu uhličitém druhou největší příčinou změny klimatu a krátkodobě má mnohem vyšší oteplovací účinek. Rychlé snížení emisí metanu v tomto desetiletí je zásadní, má-li se svět vyhnout závažným změnám klimatu.
Moskvu nahradilo Norsko
Po celonočních jednáních se vyjednavači z členských zemí EU a Evropský parlament dohodli na zavedení „maximálních hodnot intenzity metanu“ do roku 2030 výrobcům v zahraničí, kteří posílají fosilní paliva do Evropy. Uvedla to podle agentury Reuters v prohlášení Rada EU, která zastupuje členské státy.
Dovozní pravidla pravděpodobně zasáhnou hlavní dodavatele plynu, mezi které patří USA, Alžírsko a Rusko. Moskva loni omezila dodávky do Evropy. Od té doby byla jako největší evropský dodavatel plynovodů nahrazena Norskem, jehož dodávky patří mezi ty s nejnižší intenzitou metanu na světě.
„EU se konečně vypořádává s druhým nejdůležitějším skleníkovým plynem pomocí ambiciózních opatření,“ řekla Jutta Paulus, vedoucí europoslankyně v Evropském parlamentu. Dodala, že zákon „bude mít dopady na celém světě“.
Paulus řekla novinářům, že dovozci budou čelit finančním postihům, pokud budou nakupovat od zahraničních dodavatelů, kteří nedodržují limit – v podstatě uvalí poplatek na nevyhovující paliva.
Zákon vstoupí v platnost nejspíše koncem roku
Norma pro metan by byla povinná pro smlouvy o dodávkách podepsané poté, co zákon vstoupí v platnost. K tomu má dojít pravděpodobně koncem tohoto roku poté, co jej Evropský parlament a země EU definitivně schválí. Tento krok je obvykle formalita.
Přesný limit emisí metanu v EU stanoví Evropská komise před jeho platností.
Metan uniká do atmosféry z netěsných potrubí a infrastruktury na ropných a plynových polích. Nařízení rovněž zavádí nové požadavky pro ropný, plynárenský a uhelný sektor na měření, vykazování a ověřování emisí metanu. Dohoda zavazuje producenty ropy a zemního plynu v Evropě pravidelně kontrolovat a opravovat úniky silného skleníkového plynu ve svých provozech. Zakazuje také většinu případů spalování a odvětrávání, kdy společnosti záměrně spalují nebo uvolňují nežádoucí metan do atmosféry. A to od roku 2025 nebo 2027 v závislosti na typu infrastruktury.