Více
  15.5 C
  Czech
  Pondělí, 8 srpna, 2022

  Lavrov v Káhiře popřel, že Rusko vyvolalo globální potravinovou krizi

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes při návštěvě Egypta odmítl tvrzení, že je Rusko zodpovědné za globální potravinovou krizi. Podle něj se jedná pouze o propagandu Západu, jehož také obvinil ze snahy prosadit svou světovou nadvládu, píše BBC a Saudi Gazette.

  Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se dnes sešel s velvyslanci států z Arabské ligy v Káhiře, uvedla stanice BBC News. Afriku navštívil ve snaze najít na kontinentu podporu. Kromě Egypta se vydá také do Etiopie, Ugandy a Konga.

  Lavrov během hovorů v Egyptě řekl, že agresivita západních národů při uvalování sankcí na Rusko naznačuje jediné. Podle jeho slov nejde jen o Ukrajinu, ale budoucnost světového řádu.

  „Říkají, že každý musí podporovat světový řád založený na pravidlech. Tato pravidla jsou však psána podle toho, jakou konkrétní situaci chce Západ vyřešit pro svůj prospěch,“ řekl Lavrov.

  Po jednání se svým egyptským protějškem Samehem Shoukryem Lavrov na společné tiskové konferenci oznámil, že Západ konflikt pouze prodlužuje, přestože chápe, „čí to bude konec“.

  Na hraně nepokojů  

  Lavrov také tvrdil, že Rusko vždy podporovalo Afričany v jejich boji za „osvobození od koloniálního jha“.

  Jak podotkl regionální redaktor BBC se zaměřením na Afriku Will Ross, Lavrov se snaží africké státy přesvědčit, že jim s Ruskem bude lépe než se Západem. K tomu využívá fráze ve smyslu „pomůžeme vám dokončit proces dekolonizace“. Blokování přístavů v Černém moři ruským námořnictvem přitom zmrazilo ukrajinský export. A doplácí na to Afrika.

  Jak připomíná deník Saudi Gazette, Afrika obvykle odebírá od Ukrajiny a Ruska více než 40 % pšenice.

  Egypt patří mezi největší spotřebitele pšenice vůbec. V roce 2019 bylo do země dopraveno 3,62 milionů tun, což bylo v té době nejvíce na světě.

  Rusko sice v pátek podepsalo dohodu o vývozu obilovin z přístavu v Oděsy, hned nato však jeho infrastruktury zasáhly dvě rakety.

  Také panují obavy ze stoupajících cen a paliva, což může vést k nepokojům.

  Lavrov na tiskové konferenci odmítl tvrzení, že Rusko vyváží do Afriky hladomor a obvinil z něj západní propagandu.

  Dodal, že sankce uvalené na Rusko zhoršily „negativní tendence“ na mezinárodním trhu s potravinami. Ty podle něj spustila pandemie nemoci covid-19.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Napište svůj komentář

  Napište komentář!
  Zde prosím zadejte své jméno

  Reklama