26.3 C
Czech
Čtvrtek 21. září 2023

Nová kanadská pravidla pro čistou elektřinu by umožnila určité využití fosilních paliv

Kanada ve čtvrtek zveřejnila dlouho očekávaný návrh předpisů o čisté elektřině, jejichž cílem je vytvořit energetickou síť s nulovými emisemi do roku 2035. Uvedla, že bude povoleno určité pokračující používání fosilních paliv.

SAE uvažuje o koupi podílu izraelského ložiska zemního plynu. Státy by tím prohloubily obchodní vztahy

Izraelská energetická společnost Delek Drilling v pondělí oznámila, že uvažuje o obchodu se společností Mubdala Petroleum. Tu vlastní vláda Abú Dhabí, tedy Spojené arabské emiráty (SAE). Jednalo by se o prodej 22 procentního podílu na izraelském těžišti zemního plynu Tamar. Uvedl to server Al Jazeera. Od uzavření dohody Abraham Accords mezi Izraelem a SAE by se jednalo o největší prohloubení vztahů mezi oběma státy.

Podíl v nalezišti zemního plynu zvaného Tamar prodává izraelská firma Delek Drilling poté, co jí to nařídila izraelská vláda. Učinit tak má do konce letošního roku. Jinak by totiž společnost porušovala antimonopolní regulace, které usilují o soutěživé a decentralizované podnikání v oblasti zemního plynu. Dvaadvacetiprocentní podíl v hodnotě 1 miliardy dolarů by nyní mohla získat firma spadající pod vládu SAE. V pondělí společnosti podepsaly memorandum, případnou dohodu by měly zpracovat do konce května.

Vztahy mezi Izraelem a SAE se zlepšily po uzavření takzvaných Abraham Accords v létě minulého roku. SAE tím po Egyptu a Jordánsku uznaly Izrael za suverénní stát. Poté se zlepšil také přistup od států, jako je Bahrajn, Súdán a Maroko. Od té by zahájily Izrael a SAE také společný obchod na poli finančnictví a bankovnictví. Spolupracovat plánují také na výrobě dronů či umělé inteligence. Žádná z dosavadních dohod však nebyla takových rozměrů jako ta týkající se ložiska Tamar. „Pokud se uskuteční, půjde o největší obchodní pakt od uzavření Abraham Accords,“ uvedla dle Al Jazeera firma Delek.

Izrael a SAE se spojují také kvůli společným hrozbám

Kupující společnost z Abú-Dhabí Mubadala Petroleum dodala, že by pro ni transakce znamenala „posílení našeho portfolia zaměřeného na zemní plyn a obecně cílů energické tranzice„. Ložisko Tamar objevené roku 2009 je totiž největším izraelským zdrojem zemního plynu hned po Leviathanu. Nachází se asi 90 kilometrů od pobřežního města Haifa. Kromě Izraele putuje plyn také do Egyptu a Jordánska. Firma Mubadala Petroleum by si tak své působiště ještě o něco rozšířila. Jako mezinárodní plynová a ropná firma se totiž soustředí na Střední východ, severní Afriku, Rusko a jihovýchodní Asii.

Oznámení o případném obchodu souvisí s nedávným nárůstem investic do zemního plynu ve východním Středomoří. Státy jako Izrael, ale také Turecko, Egypt a Kypr se snaží o rozvoj vlastních nalezišť. Také proto v současnosti Izrael uvažuje o vybudování podmořského plynovodu, který by zkapalněný plyn exportoval do Evropy. Státy v oblasti spojují také rozrůstající se zájmy Turecka, proti nimž se staví. S tím souvisí také nedávný summit Izraele, Řecka, Kypru a nově právě Spojených arabských emirátů.

Sledujte nás na sítích

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.

NEJNOVĚJŠÍ

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.