Gigant v oblasti výroby čipů TSMC varoval před dopady vylodění čínských vojsk na Tchaj-wanu. Společnost by v takovém případě nemohla provozovat nejpokročilejší továrnu čipů na světě. Na ní závisí například firmy Apple a Qualcomm. Válka mezi Čínou a Tchaj-wanem by podle měla předsedy TSMC na světovou ekonomiku podobný dopad jako konflikt na Ukrajině. Informují o tom stanice CNN a CNBC.
Pokud Čína napadne Tchaj-wan, nejpokročilejší továrna na výrobu čipů TSMC v zemi nebude provozuschopná, řekl v rozhovoru pro CNN předseda společnosti Mark Liu. Továrna totiž spoléhá na globální dodavatelské řetězce. A na ni zase giganti jako Apple či Qualcomm.
„Vojenská síla či invaze učiní továrnu TSMC nefunkční,“ řekl Liu. „Jelikož se jedná o tak sofistikované výrobní zařízení, závisí na spojení s vnějším světem v reálném čase,“ odkazoval Liu na dovoz materiálů, náhradních dílů, chemikálií a inženýrského softwaru z Evropy, Japonska a USA.
Apple chipmaker TSMC says Taiwan-China war would make everybody losers https://t.co/EA7uWdLjGX
— Senator John Cornyn (@JohnCornyn) August 2, 2022
„Válka nepřináší vítěze, pouze poražené,“ naznačil možné následky vpádu čínských vojsk na ostrov a aktuální ekonomické dopady války na Ukrajině.
Sněmovna reprezentantů Spojených států minulý týden podle CNBC schválila zákon o čipech a vědě, který vyčlení miliardy dolarů na výstavbu továren pro výrobu čipů na americké půdě. Americký prezident Joe Biden měl legislativu podepsat včera.
Další rána pro světovou ekonomiku
Přestože by oba konflikty vypadaly zcela odlišně, Liu přirovnal možnou invazi čínské armády na Tchaj-wan k napadení Ukrajiny Ruskem. Vyzval lídry obou zemí, aby se pokusili válce vyhnout, neboť ekonomický dopad na ostatní země by se podobal tomu, co pociťujeme kvůli dění na Ukrajině.
„Ukrajinská válka není dobrá pro žádnou ze stran. Je to scénář prohra-prohra-prohra,“ řekl Liu.
For Taiwan, Nancy Pelosi’s trip is about support, but also legitimacy, writes BBC correspondent Rupert Wingfield-Hayeshttps://t.co/FjkPSAl1wV
— BBC News (World) (@BBCWorld) August 3, 2022
Útok na ostrov by otřásl s ekonomikou Číny, Tchaj-wanu a Západu. Jednalo by se o další tvrdou ránu pro technologické společnosti, které aktuálně čelí válce na Ukrajině.
„Jak se můžeme vyhnout válce?“ tázal se Liu v době, kdy předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA dorazila na Tchaj-wan a setkala se s prezidentkou Cchaj Jing-wen, před čímž Čína opakovaně varovala jako před provokací.
Peking do hodiny po příletu Pelosi na tchajwanské letiště v metropoli Tchaj-pej uvedl armádu do stavu zvýšené pohotovosti a vyhlásil rozsáhlá vojenská cvičení kolem ostrova. Ta začnou ve čtvrtek a skončí v neděli.