Nedávné rozhodnutí nizozemského odvolacího soudu vyvolalo debatu o tom, jak by ropné společnosti jako Shell měly vyvažovat své obchodní praktiky se závazky v oblasti klimatu. Soud sice uznal povinnost společnosti Shell snižovat emise uhlíku, ale odmítl konkrétní cíle snižování emisí s odkazem na obavy ohledně praktické účinnosti a odpovědnosti vlády.
V úterý vydal nizozemský odvolací soud zásadní rozhodnutí týkající se závazků společnosti Shell v oblasti emisí uhlíku. Toto rozhodnutí do značné míry zrušilo přelomové rozhodnutí z roku 2021, které ropnému gigantu ukládalo dosáhnout do roku 2030 snížení emisí skleníkových plynů o 45 procent na základě úrovně z roku 2019.
Odvolací soud v Haagu podle Al Jazeery souhlasil s tím, že společnost Shell musí splnit svou povinnost snížit emise oxidu uhličitého, ale zastavil se u vynucování přísných čísel. Toto rozhodnutí vyvolalo značnou diskusi na pozadí klimatického summitu COP29, který se právě koná v Ázerbájdžánu.
Shell Wins Appeal Against Landmark Ruling That Ordered It To Slash 45% Of Its Emissions By 2030https://t.co/UNhOJ663RD pic.twitter.com/ZCb7odANog
— Forbes (@Forbes) November 12, 2024
Soud zdůraznil, že emise společnosti Shell z výroby jsou již nyní výrazně nižší. V loňském roce vykázala 31procentní pokles oproti úrovni z roku 2016. Společnost Shell si stanovila cíl snížit emise do roku 2030 o 50 procent. Předsedající soudkyně Carla Joustra upozornila na odpovědnost společnosti prohlášením: „Produkty společností, jako je Shell, způsobily klimatický problém. Tyto společnosti mají lidskoprávní povinnost vůči všem lidem na světě snížit své emise CO2.“ Tím soud znovu potvrdil zásadní roli firemních subjektů v celosvětovém boji proti změně klimatu.
Odpovědné jsou především vlády
Navzdory tomuto uznání soud trvá na tom, že prosazování ochrany lidských práv je v konečném důsledku odpovědností národních vlád. Rozsudek z roku 2021 byl historickým rozhodnutím, neboť v něm poprvé byla společnost považována za právně povinnou uvést své postupy do souladu s Pařížskou dohodou o klimatu.
Odvolání společnosti Shell odráželo obavy z možných nepříznivých dopadů na její podnikání. Potvrdil to i její generální ředitel Wael Sawan. Nový rozsudek komentoval slovy: „Jsme potěšeni rozhodnutím soudu, které považujeme za správné pro globální energetickou transformaci.“
Ekologická skupina Milieudefensie, která původně podala žalobu k soudu, vyjádřila z rozhodnutí zklamání. Vedlo také některé odborníky ke spekulacím o tom, že uplatňování rozsáhlých právních nároků vůči velkým energetickým společnostem může nyní čelit ještě větším problémům. A to i navzdory tomu, že soud potvrdil obecnou povinnost společnosti Shell minimalizovat svůj dopad na životní prostředí.
Vzhledem k mnoha probíhajícím soudním sporům proti energetickým společnostem není diskuse o odpovědnosti podniků a dodržování předpisů v oblasti životního prostředí zdaleka u konce. Důsledky dnešního rozhodnutí však mohou ovlivnit další soudní spory týkající se klimatu po celém světě.