Portugalsko nedávno zveřejnilo požadavky na své vysoce očekávané „vízum digitálního nomáda“. To umožňuje zahraničním pracovníkům s čtyřnásobkem minimální portugalské mzdy žít a pracovat v této stále mezi digitálními nomády populárnější evropské zemi. Informoval o tom server Business Insider a stanice CNBC.
Portugalsko je u digitálních nomádů v posledních letech nesmírně populární. Hlavními důvody jsou nízké životní náklady, přívětivé počasí, krásné prostředí s městy, plážemi i horami, mnoho co-workingových prostor, spojení s velkými evropskými městy, bezpečnost pro digitální nomády a plynulá angličtina.
Stát nedávno podle Business Insider zveřejnil požadavky na své vysoce očekávané vízum pro digitální nomády. Ti budou moci portugalské úřady od 30. října žádat buď o dočasné vízum, s nímž mohou v zemi setrvat jeden rok, nebo o povolení k pobytu. Díky němu budou moci v zemi zůstat až pět let.
Portugal’s new digital nomad visa made easier https://t.co/agIM4BY9n8 Options included the D7 visa, if income above the minimum wage, but must stay in the country for months each year.Another is the Golden Visa. investment of at least 350k euros held for at least five years,
— MMBB (@ManWhoSoldAMZN) October 10, 2022
Žádost o udělení víza lze podat u portugalského konzulátu v domovské zemi žadatele či u portugalské imigrační agentury Serviço de Estrangeiros e Fronteiras.
Žadatel musí předložit potvrzení o příjmu za poslední tři měsíce, doklady o trvalém pobytu a pracovní smlouvu či doklad o samostatně výdělečné činnosti.
Lidé, kteří chtějí požádat o tohle vízum, však musejí mít oproti minimální mzdě v Portugalsku čtyřnásobný příjem. Podle CNBC zhruba 3 288 eur.
Portugalsko další Kalifornií
Další výhodou tohoto programu je, že příjemci mohou cestovat bez víz přes Schengenské prostory zahrnující 26 členských států Evropské unie. Zde se mohou cestující volně pohybovat přes hranice bez hraničních kontrol.
Portugalsko zažívá příliv zahraničních rezidentů již od dob pandemie covidu-19. Mnozí z nich využili vízum D7 neboli vízum s pasivním příjmem. K jeho získaní přitom stačí vydělávat ročně 7200 euro. Člověk s vízem D7 však musí mít příjem z pasivních investičních toků, jako jsou nemovitosti nebo vlastní kapitál ve společnosti. V zemi přitom musel takový žadatel povinně zůstat každý rok alespoň pár měsíců.
Vedoucí partner ze společnosti Latitude Residency & Citizenship Ezzedeen Soleiman již v květnu řekl, že Portugalsko je velmi žádané u bohatých amerických investorů. „Portugalsko je další Kalifornie,“ řekl Soleiman.
Útočiště pro digitální nomády nabízí také Řecko, Chorvatsko, Island a chystá se na to také Španělsko.