18.7 C
Czech
Středa 19. června 2024

Dodavatel Apple Foxconn získal zakázku na AirPods. Plánuje otevřít továrnu v Indii za 200 milionů dolarů

Tchajwanský smluvní výrobce Foxconn získal zakázku na výrobu AirPods pro Apple. Plánuje postavit továrnu v Indii na výrobu bezdrátových sluchátek. Informovala o tom agentura Reuters či server Business Today.

Díky dohodě se Foxconn, největší světový smluvní výrobce elektroniky a montér přibližně 70 % všech iPhonů, stane poprvé dodavatelem AirPods. Zakázka podtrhuje snahu klíčového dodavatele Apple o další diverzifikaci výroby mimo Čínu. AirPods v současné době vyrábí řada čínských dodavatelů.

Zdroj agentury Reuters uvedl, že Foxconn investuje více než 200 milionů dolarů do nové továrny na AirPod v jihoindickém státě Telangana. Osoba, která požádala o anonymitu, protože záležitost ještě není veřejná, uvedla, že představitelé Foxconnu interně diskutovali měsíce o tom, zda zakázku přijmout. Důvodem jsou relativně nižší ziskové marže při výrobě zařízení. Ale nakonec se společnost rozhodla pokračovat v dohodě s cílem „posílit spolupráci“ se společností Apple.

„Tímto způsobem je pravděpodobnější, že získáme objednávky na jejich nové produkty,“ uvedl zdroj. Rozhodnutí o zřízení výroby v Indii si podle zdroje vyžádal Apple.

Akcie společnosti vyskočily

Foxconn soupeří s tchajwanskými rivaly, jako jsou Wistron Corp a Pegatron Corp, o získání více zakázek od Applu, nejhodnotnější společnosti světa. Dceřiná společnost Foxconn Interconnect Technology plánuje zahájit výstavbu výrobního závodu v Telanganě ve druhé polovině tohoto roku. Výrobu chce zahájit nejdříve na konci roku 2024. Podle serveru Business Today se očekává, že vytvoří více než 1 milion pracovních míst.

Akcie v jednotce Foxconn vyskočily téměř o 9 % poté, co tuto zprávu poprvé oznámila agentura Reuters, čímž zvrátily dřívější ztrátu 2,2 %. Akcie v samotném Foxconnu vzrostly o 0,5 %, zatímco benchmark Taipei klesl o 1,1 %.

Přesun mimo Čínu

Apple a jeho klíčoví dodavatelé přesouvají výrobu z Číny, kde přísná omezení kvůli pandemii covid-19 loni narušila provoz největší továrny na iPhone společnosti Foxconn. Snaží se také vyhnout potenciálnímu zásahu do podnikání z rostoucích čínsko-amerických obchodních konfliktů.

Foxconn ve středu uvedl, že zvýší investice mimo Čínu, aby uspokojil poptávku zákazníků a snížil svou závislost při výrobě na Číně. Bezprostředně není jasné, zda bude mít výrobní plán Foxconnu dopad na současné dodavatele AirPods, včetně Luxshare Precision Industry. Goertek Inc, další dodavatel, v listopadu uvedl, že ho zámořský klient požádal, aby pozastavil montážní práce pro chytrý akustický produkt, který analytici v té době identifikovali jako AirPods Pro 2.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ