15.2 C
Czech
Úterý 26. září 2023

Nestlé vstupuje na trh brazilských luxusních cukrovinek

Společnost Nestlé kupuje většinový podíl v brazilském výrobci prémiové čokolády Grupo CRM. Švýcarská potravinářská skupina se snaží expandovat do luxusních cukrovinek.

Čína vyplácí odměnu, pokud je čerstvá nevěsta mladší 25 let

V čínském kraji zavedli nové opatření na podporu dřívějšího manželství. Vláda nabízí „peněžní odměnu“ pro páry, pokud je nevěsta ve věku 25 let nebo mladší.

Libra oslabila oproti dolaru na dvouleté minimum. Britská vláda se rozpadá

Libra v úterý klesla oproti dolaru na dvouleté minimum. Ceny energií a pohonných hmot ve Spojeném království stále rostou. Analytici opakovaně varují před recesí. Britský premiér kvůli ekonomické krizi čelí tlaku, přičemž mu v úterý večer oznámili rezignaci další dva ministři. Informovala o tom stanice BBC News a server Business Insider.

Libra klesla oproti dolaru na dvouleté minimum, sdělili podle serveru BBC News analytici. V úterý se poprvé od prvních pandemických omezeních ve Spojeném království v roce 2020 propadla pod 1,19 dolaru. Britská měna oslabuje kvůli obavám z budoucího ekonomického růstu.

Slabá libra pro obyvatele Británie znamená zdražení dovozu komodit ze zahraničí. To souvisí se zdražováním potravin a pohonných hmot. Předpovědi ekonomické stagnace a rostoucí inflace mohou zapříčinit další propad britské měny.

V úterý večer britskému premiérovi Borisovi Johnsonovi podali rezignaci dva vysocí ministři, včetně konzervativního kancléře Rishi Sunaka, napsal server Business Insider. Johnsonovi se drolí vláda pod rukama. Z vlády odstoupily již desítky ministrů a úředníků. Nevěří, že premiér rozhoduje v zájmu státu.

Na propad libry to však vliv nemělo, domnívá se měnová stratéžka Jane Foley, která o tom hovořila v pořadu BBC 4 Today. „Trh se mnohem více zabývá růstem a tím, co hodlá tato vláda dělat. Tyto zprávy samy o sobě nevytvořily příliš mnoho potíží,“ řekla Foley.

Nízké mzdy a vysoké ceny

Akciový trh v Londýně FTSE 100 zaznamenal v úterý pokles téměř o 3 %. Ve středu ráno však vykázal nárůst o 1 %.

Investiční ředitel ve společnosti AJ Bell Russ Mould se domnívá, že trh může získat půdu pod nohama díky naději investorů ze zrušení plánovaného zvýšení daně z příjmu právnických osob v roce 2023.

„Libra je sama o sobě stále slabá, a to navzdory zvyšováním úrokových sazeb Bank of England. Důvodem je, že trh je velice znepokojen vyhlídkou růstu zde ve Spojeném království,“ oznámila Foley.

Dolar ve Spojených státech si podle analytiků vede dobře. Investoři jej totiž považují za bezpečnou sázku.

Velká Británie současně čelí krizi nezaměstnanosti. Mnoho lidí opustilo trh práce kvůli pandemii nemoci covid-19 a brexitu. Lidé ze zahraničí, kteří odešli, se již nevrátili.

Obyvatelé Británie si stěžují na nízké mzdy a vysoké životní náklady. Koncem června se v zemi odehrála největší železniční stávka za posledních 30 let. Protestu se zúčastnily desítky tisíc zaměstnanců drah a londýnského metra.

Inflace ve Spojeném království letos podle expertů mohla překonat rekordních 11 %.

Sledujte nás na sítích

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.

NEJNOVĚJŠÍ

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.