Krize životních nákladů ve Spojeném království zasáhla zejména ženy. V nové zprávě to uvádí nadace Living Wage Foundation. Přes dva miliony žen jsou v Británii placeny pod úrovní životního minima. Tyto ženy mají podle průzkumu kvůli špatným platům větší sklony k duševním problémům. Na zprávu nadace upozornil list The Guardian.
Nová zpráva nadace Living Wage Foundation upozornila, že ve Velké Británii pracuje o půl milionu více žen se mzdami pod úrovní životního minima než mužů. Ženy zasáhla krize životních nákladů více než muže, neboť pobírají nižší platy.
Nadace uvedla, že více než dva miliony žen v Británii jsou placeny pod úrovní životního minima, což představuje celkem 14 procent všech pracujících žen ve srovnání s 1,4 miliony muži, kteří zastupují 9 procent.
Women in UK ‘more likely than men to be on low pay and struggling’ https://t.co/CZJwvRCkFr
— Guardian news (@guardiannews) March 3, 2023
Celkem 60 procent všech pracovních míst placených pod úrovní skutečného životního minima zastávají ženy. A ženy častěji dostanou smlouvu o nulové hodině, díky které není zaměstnavatel povinen poskytnout minimální počet pracovních hodin.
Tuto smlouvu podepsalo v Británii 13 procent žen a pouze 9 procent mužů. Ženy rovněž dostávají zaplaceno méně než muži v případě zrušení směny. Jedná se o více než čtvrtinu žen s takovými smlouvami oproti 17 procentům mužů.
Mezinárodní den žen nespravedlnost opravdu nevyřeší
Ředitelka nadace Katherine Chapman řekla, že průzkum ukazuje realitu, v níž velké množství žen, zejména uklízeček nebo pečovatelek, s větší pravděpodobností uvízne ve špatně placeném a nejistém zaměstnání.
„Mezinárodní den žen je zaměřen na spravedlnost,“ cituje deník The Guardian Chapman. „Lepkavá podlaha nízké mzdy a nejistá práce ženy brzdí,“ řekla dále šéfka nadace a dodala: „Skutečná spravedlnost musí začít u skutečného životního minima.“
Průzkum rovněž zdůraznil dopady příliš nízkých mezd na duševní zdraví žen uprostřed krize životních nákladů. Tři čtvrtiny žen uvedly, že mají kvůli špatným mzdám vyšší sklony k úzkostem ve srovnání s 65 procenty muži.
Více žen než mužů přiznalo, že úroveň jejich mezd snižuje kvalitu jejich života. Nadace vypočítává výši skutečného životního minima každý rok. Hodinová sazba v Británii aktuálně činí 10,90 libry (asi 288 korun) a v Londýně 11,95 libry (asi 316 korun).