26.3 C
Czech
Čtvrtek 21. září 2023

Nestlé vstupuje na trh brazilských luxusních cukrovinek

Společnost Nestlé kupuje většinový podíl v brazilském výrobci prémiové čokolády Grupo CRM. Švýcarská potravinářská skupina se snaží expandovat do luxusních cukrovinek.

Čína vyplácí odměnu, pokud je čerstvá nevěsta mladší 25 let

V čínském kraji zavedli nové opatření na podporu dřívějšího manželství. Vláda nabízí „peněžní odměnu“ pro páry, pokud je nevěsta ve věku 25 let nebo mladší.

Fed opět zvýšil úroky navzdory obavám z turbulencí v bankovním sektoru

Federální rezervní systém (Fed) zvýšil navzdory obavám z chatrnosti amerického finančního trhu úrokové sazby o 0,25 procenta. Předseda banky označil za prioritu boj proti stále vysoké inflaci. A varoval, že krach amerických bank se může v nadcházejících měsících odrazit v dalším ekonomickém zpomalení. Upozorňují na to BBC News a The Guardian.

Krach dvojice bank Silicon Valley Bank (SVB) a Signature Bank vzbudil tento měsíc obavy z dalšího zvyšování úroků americkou centrální bankou. Právě tato politika částečně zavinila šokující otřesy v bankovním sektoru USA, které pocítil celý svět.

Nehledě na křehkost amerického finančního trhu ve středu opět zvýšil Fed úrokové sazby, a sice o 0,25 procentního bodu. Jedná se celkem o deváté navýšení v řadě, přičemž centrální banka oznámila celkové zvýšení úroků v rozpětí 4,75 až 5,1 procenta.

Předseda Fedu Jerome Powell prohlásil, že banka se nadále soustředí na boj s inflací. O americký finanční systém se neobává, podle něj je totiž dostatečně odolný k tomu, aby současné turbulence ustál, uvedla televize BBC News.

Varoval ale, že krach amerických bank se může v nadcházejících měsících projevit pomalejším hospodářským růstem. Fed předpovídá růst americké ekonomiky pro rok 2023 pouze o 0,4 procenta a 2024 1,2 procenta.

Fed je nervózní

Inflace v USA zrychlila za 12 měsíců do února o 6 procent. Nejvíce rostou ceny potravin, letenek a dalších položek. Američtí politici sice očekávají, že letos inflace v zemi klesne, projekce však ukazují, že nepůjde o tak výrazný propad, jak se očekávalo.

Úroky na hranici 5 procent však naznačují, že Fed je připraven brzy zvyšování úroku utnout. Hlavní ekonom společnosti Pantheon Macroeconomics Ian Shepherdson připomněl, že Fed dosud avizoval průběžné zvyšování úroků v nadcházejících měsících.

Místo toho však aktuálně mnohem opatrněji hovoří o tom, že nějaké posílení této politiky by bylo vhodné. „Jasně to signalizuje, že je Fed nervózní,“ spekuluje nad změnou rétoriky americké centrální banky Shepherdson.

Powell skutečně přiznal, že zvažoval pozastavení zvyšování úroků, napsal list The Guardian. Nakonec však dospěl k závěru, že je bankovní krize pod kontrolou a že je nutné další zvýšení úroků v boji proti inflaci, tedy rychlosti zdražování.

Sledujte nás na sítích

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.

NEJNOVĚJŠÍ

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.